Over precies één jaar keert de internationale paardensport terug naar de plek waar in 2006 de legendarische FEI Wereldruiterspelen plaatsvonden. Van 11 tot en met 23 augustus vormt de Soers in Aken opnieuw het toneel voor goud, zilver en brons – met spannende wedstrijden, intense emoties en onvergetelijke momenten. De beste paarden, ruiters en disciplines komen samen op één centrale locatie in een unieke sfeer.
“De Wereldruiterspelen van 2006 in Aken waren de mooiste kampioenschappen die wij als ruiters ooit hebben meegemaakt,” vertelde Isabell Werth tijdens de digitale persconferentie op maandag. Christian Kukuk, toen nog een 16-jarige toeschouwer, herinnert zich die indrukwekkende sfeer nog goed. Zijn wens toen? Dat zo’n prestigieus evenement nog eens naar Aken zou komen. Volgend jaar wordt die droom werkelijkheid. Beide topruiters benadrukten hun motivatie om deel uit te maken van het Duitse team.
De positieve verwachtingen werden gedeeld door alle betrokkenen. FEI-voorzitter Ingmar de Vos prees de kans om de vele facetten van de paardensport wereldwijd te tonen. Stefanie Peters, voorzitter van de Aachen-Laurensberger Rennverein, noemde het “een grote eer” om het toernooi te mogen organiseren. Ze wees op investeringen, zoals de modernisering van het crossparcours, mede gefinancierd door het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Het doel is om Aken te blijven profileren als hét wereldwijde boegbeeld van de paardensport.
Een uniek decor voor de wedstrijden
Het programma belooft 13 dagen sport van het hoogste niveau: in de eerste week dressuur, eventing en voltige, gevolgd door springen, vierspannen en paradressuur in de tweede week. Birgit Rosenberg, hoofd sport bij ALRV, benadrukte dat de dressuurwedstrijden in het hoofstadion – normaal alleen voor springruiters – een hoogtepunt zullen vormen. Paradressuur en voltige krijgen een eigen plek in het speciaal overkapte Stadion 3, waarbij para-ruiters centraal staan in het evenement. Bezoekers met een dag- of dorpskaart hebben ook toegang tot de paradressuurwedstrijden.
Volgens dr. Dennis Peiler, sportdirecteur bij de Duitse paardensportfederatie, is het doel om in alle zes disciplines te excelleren. De kampioenschappen gelden bovendien als eerste kwalificatiemoment voor de Olympische en Paralympische Spelen van 2028 in Los Angeles.
Een bruisend randprogramma
Naast topsport biedt Aken volop vermaak. De openingsceremonie wordt een kleurrijk spektakel met muziek, honderden paarden en ruiters, artiesten en performers, geregisseerd door theatermaker Uwe Brandt. Op 11 augustus presenteren de Duitse staatsstoeterijen een quadrille met 64 hengsten. Ook verschillende koninklijke families zullen in schitterende rijtuigen door het stadion paraderen.
Buiten de stadions krijgt de hele stad de kampioenschapssfeer mee. Burgemeester Sibylle Keupen kondigde een programma aan met concerten, culinaire hoogstandjes, openbare uitzendingen en kinderworkshops. Zo wordt Aken een ontmoetingsplek voor sport- én cultuurliefhebbers. Sporters zullen ook op het Katschhof-plein te vinden zijn om de verbinding tussen sport, stad en mensen te versterken.
Sterke partners en een moderne digitale beleving
Het evenement wordt ondersteund door partners als Mercedes-Benz, Turkish Airlines, Longines en de Sparkassen-Finanzgruppe. Volgens toernooidirecteur Michael Mronz delen zij de ambitie om wereldwijd nieuwe maatstaven te zetten voor ruiters, paarden en toeschouwers. De nieuwe website biedt een moderne gebruikerservaring en krijgt binnenkort een AI-chatbot van amberSearch voor extra interactie. Mronz en Peters benadrukten dat het hele team zich met hart en ziel inzet om alle bezoekers een onvergetelijke tijd te bezorgen.