De lijst met in 2026 aangewezen driejarige hengsten die voldoen aan de gestelde veterinaire eisen is gepubliceerd. Deze lijst biedt duidelijkheid voor fokkers over de registratie van nakomelingen in het eerste dekseizoen.
De gegevens van de hengsten moesten voor 1 april 2026 bij het KWPN zijn aangeleverd, waarbij geldt dat geregistreerden zelf de licentie moeten aanvragen. Hengsten die voldoen aan de eisen krijgen hun veulens uit hun eerste dekjaar geregistreerd in register A. Alle hengsten moeten worden goedgekeurd in één van de daaropvolgende verrichtingsonderzoeken. Alleen in het geval van goedkeuring kunnen hun veulens worden opgenomen in het veulenboek.
Registratie in register A
Hengsten die op de gepubliceerde lijst staan, voldoen aan de gestelde eisen, waaronder PROK, D-OC, WFFS, spermaonderzoek en aanvullende veterinaire controles. Nakomelingen uit het eerste dekseizoen (2026) van deze hengsten worden geregistreerd in register A. Wanneer deze hengsten vervolgens het KWPN-verrichtingsonderzoek met goed gevolg afronden, worden hun nakomelingen opgenomen in het veulenboek.
Hengsten niet op de lijst
Gebruikt u dit dekseizoen een hengst die tijdens de KWPN Stallion Show 2026 is aangewezen, maar niet op de door het KWPN gepubliceerde lijst staat? Deze hengst moet in het najaar van 2026 of in het voorjaar van 2027 het KWPN-verrichtingsonderzoek met goed gevolg afronden om zijn nakomelingen in register A te laten registreren. Anders worden de in 2027 geregistreerde nakomelingen opgenomen in register B. Heeft u uw oog laten vallen op een hengst die niet op de lijst staat? Het betekent dan niet automatisch dat de hengst niet voldoet aan de gestelde eisen, eigenaren moeten zelf een licentie aanvragen.
Goedkeuring via WBFSH-erkend stamboek
Hengsten uit deze jaargang die door het KWPN zijn aangewezen, maar niet op de lijst staan, kunnen alsnog in aanmerking komen voor registratie van hun nakomelingen in register A wanneer zij worden goedgekeurd bij een WBFSH-erkend stamboek en daar aan de gestelde eisen voldoen.
Onderzoeksresultaten
Van 33 driejarige hengsten zijn inmiddels de resultaten van de verplichte onderzoeken bekend, waaronder PROK, D-OC, spermaonderzoek, cornage en WFFS. Het genetisch profiel van deze hengsten wordt pas opgenomen in de KWPN Database na definitieve goedkeuring, na afronding van het verrichtingsonderzoek.
Lijst met in 2026 aangewezen driejarige hengsten die voldoen aan eisen